Czym różni się przewodnik-animator od przewodnika?

Czym różni się przewodnik-animator od przewodnika? W przewodniku-animatorze jest więcej przewodnika czy animatora? Na te i inne pytania odpowiadamy, aby pozwolić Wam na bardziej świadomą decyzję czy usługa przewodnika-animatora jest dla rodzinnej wycieczki lub wycieczki szkolnej?

Przedstawiamy listę często pojawiających się pytań u usługi Przewodnika-Animatora™.

Rezerwacje:
aktywnezwiedzanie@gmail.com
tel. 733-731-725
– Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
– Jezioro Rożnowskie
– Krynica-Zdrój
– Pieniny

Każda interakcja, zapytanie, sugestia, podpowiedź, wiedza jak to robić lepiej pomaga nam, aby się rozwinąć.

Lepszy jest przewodnik czy przewodnik-animator?
Przewodnik-animator nie jest ani lepszy, ani gorszy od przewodnika. Każdy z nich ma do spełnienia inne zadania. Przewodnik będzie potrzebny do grupy która nie lubi konkursów, zdobywania nagród. Przewodnik-animator zrobi to w zupełnie inny sposób, który będzie wynikał ze zrozumienia potrzeb grupy którą oprowadza. Wszystko zaczyna się od pytania czego uczestnicy potrzebują? Grupa dzieci przedszkolnych, szkolnych 1-3 klasa, 4-5 klasa, 6-7 klasa, 8 klasa, liceum itd. Każda z tych grup ma inne potrzeby, inne również sposoby przekazywania informacji są dla nich odpowiednie. Puentując zadamy zagadkę. Czym różni się Kraków od Warszawy?

Kto to jest przewodnik-animator?
Należy zacząć od wytłumaczenia, co oznacza słowo animacja? Wywodzi się ono z języka łacińskiego i oznacza “ożywiać, pobudzać do działania”. Przewodnik przekazuje informacje, przewodnik-animator również “przekazuje” informacje, jednak aby ożywić przekaz, korzysta z umiejętności, metod i narzędzi. Pojęcie animacji jest bardzo szerokie i tworzenie filmów animowanych to “animacja”, prowadzenia zabaw dla dzieci na weselach to animacja. Oba człony przewodnik i animator są tak samo ważne, uzupełniają się, dopełniają. Przewodnik ma wiedzę, którą potrzebuje animator, aby móc przeprowadzić proces pobudzania do działania. Zakres przedsięwzięć podejmowanych może być szeroki, jednak w głównym swym nurcie zawsze za działaniem stoi cel, coś z czegoś wynika i do czegoś prowadzić. Pamiętasz co oznacza ANIMACJA? _ Ż _ W _ _  N _ E !

A co jeśli nie chcę przewodnika-animatora?
Jasne, nie chcesz przewodnika-animatora, a jedynie przewodnika, mamy prośbę o skorzystanie z usług innych przewodników. My naprawdę nie chcemy się nudzić na wycieczkach, chcemy grupy świadomie wybierające naszą usługę. Przede wszystkim chcemy zacząć od siebie, od rozwijania swojej metodyki, odpowiedniego zaprezentowania jej, przez to wytłumaczenia odbiorcom na czym polega aktywne zwiedzanie. To od nas zależy jak dobrze zakomunikujemy, jak dobrze będziemy przygotowani, aby w jasny sposób przekazać informację o tym co robimy. Znamy wartość naszego projektu, dlatego wolimy powoli go rozwinąć i dopracować, aby na początku wycieczki zamawiały grupy już uświadomione jak ważne jest ciekawe, angażujące zwiedzanie.

Jakie macie doświadczenie w przewodnictwie i animacji?
Przewodnikiem, pilotem, geografem jestem od ponad 10 lat, przeprowadziłem wiele set wycieczek w tym czasie głównie w Polsce, ale również za granicą. Uważnie analizuję, przyglądam się efektom mojej pracy, robię notatki, testuję kolejne rozwiązania, uczę się, współpracuję. Przez kilka lat prowadzenia wycieczek dodawałem elementy związane z animacją, jadąc do Warszawy śpiewaliśmy piosenki, uczestnicy odgadywali zagadki i piosenki np. konkurs jaka to melodia. Od 4 lat prowadzimy w zespole przewodników regularne wycieczki z animacją. Ponadto uczę się nowych narzędzi, uczestniczymy z przewodnikami w szkoleniach animacyjnych, prowadziliśmy szkolenia dla przewodników z animacji, występowałem w dziesiątkach szkół z aktywnymi lekcjami. Własne doświadczenia i autoanaliza czasów szkolnych, metod motywowania i nauczania, powoduje, że chcąc rzeczywiście pomóc młodym ludziom rozwijać ich pasje i talenty, nie możemy robić dla nich nudnych rzeczy! Jeżeli sami chcemy się rozwijać chcemy mieć pasję, dużo energii! Jeżeli damy dużo energii, dzieci również dają moc i siłę, aby robić to jeszcze lepiej i lepiej.

Autor: Piotr Firlej
Fot. Karol Gut